
Весна у природі
Стєпнова Ірина Миколаївна
Вчитель початкових класів
Станично-Луганської cш№2
Урок природознавства
З клас.
Тема. Весна у природі
Мета. Формувати уявлення про зміни в живій і неживій природі, вчити спостерігати за природою, аналізувати, робити висновки; звернути увагу учнів на пристосування людей і тварин до сезонних змін, розширювати знання про народний календар, сприяти вихованню любові, бережливому ставленню до природи, поваги до народних звичаїв, розвивати мислення.
Обладнання. Червона книга України, картки для гри «Утвори зв'язок», конверти з правилами поведінки, шпаківні, сажанці дерев, печиво «жайворонки», мікрофон іграшковий.
Хід уроку
Організація класу.
-
Бесіда вчителя.
-
Сьогодні ми з вами подорожуємо до природи. Вона для
людини знайома й невідома, але завжди цікава і приваблива. Отже,
загляньмо у природу.
Привітання природі. Поздоровлення її з весною.
Інтерактивна вправа "Незакінчене речення"
-
Виберіть потрібне слово і поставте у кінець речення.
-
Ми з вами в гостях у природи, а у природи в гостях.., ( весна, зима, літо, осінь.)
-
Зараз весняний місяць... ( березень, квітень, травень.)
Квітень називається так тому, що природа,.. ( квітне, просинається, зеленіє.)
Мотивація учбової діяльності. Прикмети весни.
- Послухайте вірш і скажіть, які прикмети цієї пори року в ньому описані.
Надійшла весна прекрасна Многоцвітна, тепла, ясна
Наче дівчина в вінку.
Зацвіли ліси, діброви.
Повно гомону, розмови,
І пісень в чагарнику.
Ой стрибає сонечко по дахах Відкриває пупляхи на гілках. Листя просипається після сну
І пташки розказують про весну,
У неділю підемо погулять Першого метелика зустрічать. (Відповіді дітей.)
- Яку пору року ти в кінці уроку зможеш описати і довести, що на дворі саме
ця пора року?
( Відповіді дітей.)
Залежність змін в живій природі від змін в неживій природі. Інтерактивна вправа. „Утвори зв'язок." Робота в групах.
( Клас поділяється на групи, за допомогою різнокольорових смужок. Дітям роздаються конверти з картками, ручки.)
- З'єднайте стрілками потрібні слова в залежності від того, що від чого
залежить.
-
група. Сонце — повітря — квіти, дерева — комахи — птахи.
-
група. День — повітря — трава, комахи —— тварини
-
група. Сонце — рослини, комахи — птахи.
Закликання птахів.
- Кожної весни ми зустрічаємо птахів, які восени відлетіли у вирій.
Інтерактивна вправа „Мікрофон"
- Яких птахів ми зустрічаємо? ( Діти передають мікрофон, називають
птахів.)
Загадки про птахів
Кожен цю пташину знає
Пташка ця гнізда не має,
А свої кладе яєчка
У чужі вона гніздечка. (Зозуля.)
Чорномазий, білодзьобий. Він за плугом важно ходить. Черв’ячків, жучків знаходить Сторож вірний, друг полів. Перший вісник теплих днів.(Грак.)
Першим я приніс весну. Розбудив усе від сну. Заспіваю під вікном. Мене люди звуть... (Шпаком.)
Вірно людям я служу,
їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю.
Шкідників їм здобуваю. (Дятел.)
Маленький хлопчик у сірій свитині
По дворах стрибає, крихти збирає. ( Горобець.)
Швидко скрізь цей птах літає, Безліч мушок поїдає. За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує, (Ластівка.)
Хоч сам невеличкий та гарно співає, (Соловейко.)
-
Які з названих птахів прилітають навесні?
-
Які птахи прилітають найпершими?
-
Які вже прилетіли?
-
Давайте зустрінемо тих птахів, які ще не прилетіли. Так робили раніше.
До весняних свят випікали печиво - фігурки птахів ( журавлики, жайворонки, голуби). Таке печиво називали « жайворонками». Діти виходили на вулицю і закликали птахів: « Пташок викликаю з теплого краю. Летіть соловейки на нашу земельку. Спішіть ластівоньки пасти корівоньки». При цьому пригощали один одного печивом. Давайте і ми повторимо ці заклички і пригостимо один одного печивом.
А щоб зустріч була справжньою, треба подбати про те, де будуть жити птахи. Діти разом з батьками виготовили шпаківні, які ми зараз повісимо на дерева, ( Діти вішають шпаківні.)
Весняні зміни у живій природі
1 ) Спостереження за деревами.
Бесіда вчителя.
-
Які дерева ростуть навкруги на шкільному подвір’ї?
-
За якими прикметами, дивлячись на дерева, можна сказати що
прийшла весна?
- А які ще дерева можна зустріти у нашому селищі?
Загадки про дерева
І маленькі і старенькі
Влітку, взимку, навесні Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі. (Ялинки.)
Розповідь про дерево.
Лікарське дерево. Висота -10 м. Вік - 15 років. (Пісня про ялинку.)
- Послухайте і запам'ятайте прислів'я.
Щоб згубити дерево, досить мить. Щоб виростити — потрібні роки.
Білокора, тонковита. Що за дерево це, діти? ( Береза.)
Розповідь про дерево.
Лікує нирки, сустави рук та ніг. Використовується, як віник у бані.
( Пісня « Во поле березка стояла » )
Одна знищена сокирою береза може втратити за весну 200 літрів соку.
Дерева символи України.
-
Які дерева є символами України? ( Калина, верба.)
-
Який український поет у своїх віршах згадує про вербу і калину?
( Т. Г. Шевченко. « Тече вода з-під явора », «Зацвіла в долині червона калина».) (Читання вірша дітьми).
- Що ви знаєте про калину?
(Розповідь легенди про калину).
Калина — це лікарська рослина. - Чим вона корисна?
- Тепер давайте поговоримо про вербу.
- Яке свято пов'язане з вербою? (Вербна неділя перед Великоднем). Вербу святять, залишають у хаті, бо вона є символом добробуту, щастя.
Гра "Вербич". Не я б'ю - верба б'є. За тиждень - Великдень, Недалечко червоне яєчко. Будь здоровим, як верба, Будь красивим, як весна. Будь багатим, як земля".
2) Бесіда вчителя про квіти.
-
Які це квіти? ( Показує проліски.)
-
А які ще ранньоквітучі квіти ви знаєте? ( Підсніжники, проліски.)
Ці квітки надії, вони відрізняються кольором. А ще першими квітнуть кульбабка, конвалії, первоцвіт.
3) Інтерактивна вправа.
Робота в групах.
Діти знаходять конверт з завданням, діляться на дві групи. Перша група називає квіти, друга група називає дерева.
Бесіда про бережливе ставлення до природи.
1) ( Вчитель показує Червону книгу.)
-Чому ця книга мас червоний колір? Що в ній цікавого? - Які рослини і тварини занесені до Червоної книги?
2) Заучування правил поведінки у природі.
Робота по групах. (Кожна група вчить своє правило і розказує іншим.) Перша група.
Не ламай гілля дерев та кущів. Не зривай в лісах та на лугах квітів.
Друга група. Не знищуй комах. Не руйнуй. мурашники. Не руйнуй пташині гнізда.
3) Бережливе ставлення до природи. Бесіда вчителя.
Природа наш дім і ми частина його. Від нас з вами залежить, яким вона буде. Давайте поміркуємо про те, як ми можемо зберегти її. Так, допомагати птахам і звірям. Саджати дерева і квіти. - Саме це ми з вами і зробимо,
8. Посадка квітів. Правила і техніка безпеки. Назвати квіти, які саджають.
9. Висновки по уроку.
Бесіда вчителя.
Видатний французький письменник, автор « Маленького принцу» Антуан Сент-Екзюпері говорив: «Шукати потрібно серцем, найголовнішого очима не побачиш». Уявіть картину: Я зірвала квітку і вона зів'яла, Я піймала метелика і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозуміла, що доторкнутися до краси можна лише серцем. То ж як ми будемо милуватися красою природи? Очима і серцем.